O programie wolontariatu

Po sukcesach UEFA EURO 2012 oraz Mistrzostw Europy UEFA EURO U-21 w 2017 r., przed nami kolejne organizacyjne wyzwanie – Mistrzostwa Świata FIFA U-20 Polska 2019. Pod koniec maja 2019 r., 24 zespoły z całego globu przystąpią do trzytygodniowej rywalizacji, która wyłoni najlepszych z najlepszych. Chcąc zapewnić zawodnikom, a także towarzyszącym im kibicom, dziennikarzom i oficjelom, obsługę na najwyższym światowym poziomie, my także potrzebujemy najlepszych! Do programu wolontariatu szukamy osób pełnych energii, sportowej pasji, lubiących kontakt z ludźmi i nowe wyzwania oraz cechujących się wysoką kulturą osobistą i zaangażowaniem – wolontariuszy, dzięki którym nasi goście na długo zapamiętają ten turniej, zabierając do domów same miłe wspomnienia.

Jeśli uważasz, że masz to, czego potrzebujemy, a ponadto chciałbyś zobaczyć „kuchnię” organizacji jednej z największych piłkarskich imprez na świecie, zdobyć cenne doświadczenie, które pomoże Ci w znalezieniu wymarzonej pracy w przyszłości, zawiązać dziesiątki nowych znajomości oraz po prostu czerpać radość z pomagania innym, nie wahaj się – czerwony guzik poniżej jest właśnie dla Ciebie!

Wolontariat w liczbach

2000 osób zarejestrowanych w bazie wolontariuszy PZPN

2000

osób zarejestrowanych w bazie wolontariuszy PZPN

15000 logowań do Portalu Wolontariatu PZPN

15000+

logowań do Portalu Wolontariatu PZPN

1536 rozmów rekrutacyjnych przeprowadzonych z potencjalnymi wolontariuszami

1536

rozmów rekrutacyjnych z potencjalnymi wolontariuszami

12 wolontariusze z tylu krajów współpracowali z nami od początku 2018 roku

12

wolontariusze z tylu krajów współpracowali z PZPN od początku 2018 roku

88% przebadanych wolontariuszy oceniło, że program wolontariatu PZPN spełnił wszystkie ich oczekiwania

88%

wolontariuszy oceniło, że program wolontariatu PZPN spełnił ich oczekiwania

7 w tylu imprezach PZPN w 2018 roku uczestniczył wolontariusz-rekordzista

7

w tylu imprezach PZPN w 2018 roku uczestniczył wolontariusz-rekordzista

132 wolontariuszy wsparło co najmniej dwa wydarzenia PZPN w 2018 roku

132

wolontariuszy wsparło co najmniej dwa wydarzenia PZPN w 2018 roku

870 osób zapisanych do grupy Wolontariat PZPN na Facebooku

900+

osób zapisanych do grupy Wolontariat PZPN na Facebooku

Harmonogram wolontariatu

Program wolontariatu Mistrzostw Świata FIFA U-20 Polska 2019 składa się z trzech głównych etapów. Pierwszy z nich to rekrutacja wolontariuszy, która rozpocznie się 17 września 2018 otwarciem elektronicznego systemu do składania aplikacji, a zakończy ogłoszeniem wyników w lutym 2019. Następnie zakwalifikowani wolontariusze przystąpią do etapu szkoleń i treningów, które pozwolą im w pełnej gotowości przystąpić do trzeciego, ostatniego etapu – fazy działań turniejowych.

Number 1

1

17 września - 31 grudnia 2018Rekrutacja wolontariuszy on-line

Number 2

2

styczeń - luty 2019 Rozmowy rekrutacyjne z wolontariuszami

Number 3

3

28 lutego 2019 Ogłoszenie wyników

Number 4

4

marzec - kwiecień Szkolenia wolontariuszy w Miastach Gospodarzach

Number 5

5

maj - czerwiec Turniej - czas działań wolontariuszy

Number 6

6

czerwiec Zakończenie turnieju - wydarzenia podsumowujące

Miasta Gospodarze

Bielsko-Biała

Number 1

Bydgoszcz

Number 1

Gdynia

Number 1

Lublin

Number 1

Tychy

Number 1

Finał Łódź

Number 1

Number 1

Wolontariusz Informacyjny

Osoba niezwykle komunikatywna i otwarta na ludzi. Do jej zadań należy udzielanie informacji m.in. o samym wydarzeniu, topografii stadionu czy komunikacji miejskiej. To właśnie z Wolontariuszem Informacyjnym kibice mają najczęstszy kontakt, co sprawia, że jest on żywą wizytówką organizatora podczas wydarzenia.

Number 1

Wsparcie osób z niepełnosprawnościami

Wolontariusz na tym stanowisku odznacza się komunikatywnością, wyjątkową delikatnością oraz empatią. Jego zadaniem jest asystowanie osobom z niepełnosprawnościami w dostaniu się na obiekt, poruszaniu się po nim i odnajdywaniu miejsc o ułatwionym dostępie.

Number 1

Biuro prasowe

To informacyjne serce zawodów, niezbędne do ich właściwej obsługi medialnej. Wolontariusze pomagają m.in. w przygotowaniu konferencji prasowych, dostarczaniu oficjalnych składów i statystyk oraz służą wszelką niezbędną pomocą dziennikarzom z całego świata.

Number 1

Marketing

Obszary działań marketingu na stadionie oraz innych obiektach mistrzostw są bardzo rozległe, począwszy od brandingu obiektu aż po kwestie stoisk sponsorskich. Do zadań wolontariusza należy wsparcie Koordynatora w realizacji wszelkich świadczeń wobec sponsorów turnieju.

Number 1

Ticketing

Bez kibiców nie ma widowiska. Sprawne wejście na trybuny umożliwi im właśnie wolontariusz na tym stanowisku. Do jego zadań należeć będą m.in. pomoc w skanowaniu biletów, udzielanie informacji, kierowanie do wejść odpowiednich względem wykupionego miejsca oraz raportowanie ewentualnych problemów biletowych.

Number 1

Biuro organizatora

Zadaniem wolontariusza w tym obszarze jest wsparcie Komitetu Organizacyjnego, m.in. poprzez pomoc w organizacji odpraw, przygotowaniu sal konferencyjnych czy prowadzeniu harmonogramów i checklist, a także ścisła współpraca z Venue Managerem. Wolontariusz powinien cechować się skrupulatnością oraz podstawowym doświadczeniem w organizacji pracy biura.

Number 1

Biuro akredytacji

Wprowadzanie danych do systemu akredytacyjnego, przygotowywanie akredytacji oraz wydawanie ich odpowiednim osobom to podstawowe zadania czekające na wolontariuszy pracujących w Biurze Akredytacji, którzy stanowić będą wsparcie dla Managera ds. Akredytacji.

Number 1

Transport

Stanowisko dla osób z prawem jazdy, doświadczeniem w kierowaniu pojazdami i podstawową wiedzą motoryzacyjną. Do zadań wolontariusza należeć będą zapewnienie obsługi floty samochodowej, dbanie o jej stan poprzez tankowanie czy wizyty w myjni, a także prowadzenie ewidencji pojazdów.

Number 1

VIP & Hospitality

Praca dla osób, które cechuje wyczucie taktu i komunikatywność. Do zadań wolontariusza należeć będzie witanie specjalnych gości turnieju, wydawanie opasek oraz ogólny nadzór nad strefą VIP & Hospitality we współpracy z jej Koordynatorem.

Number 1

Przyjazdy i odjazdy

Wolontariusze pracujący w tym obszarze będą pierwszym, a następnie ostatnim kontaktem uczestników z mistrzostwami. Ich zadaniem będzie witanie oraz żegnanie gości na lotniskach, stacjach kolejowych, dworcach i innych punktach transportowych, a także udzielanie niezbędnych informacji.

Number 1

Team leaderzy

To wyselekcjonowana we wstępnym etapie rekrutacji grupa najbardziej doświadczonych i kompetentnych wolontariuszy, którzy pomogą w rekrutacji pozostałej grupy ochotników, poprowadzą szkolenia i treningi, a w trakcie turnieju będą pełnili funkcję Liderów Wolontariuszy.

Number 1

Zakwaterowanie

Asysta oraz udzielenie wszelkiej niezbędnej pomocy drużynom, sędziom oraz oficjelom w zakwaterowaniu w hotelach to zadanie, przed którym staną wolontariusze chętni do wsparcia tego obszaru działań.

Number 1

Kontrola antydopingowa

W trakcie turnieju przeprowadzone zostaną liczne kontrole antydopingowe, mające na celu zapewnienie, że sportowa rywalizacja odbywa się w duchu fair-play. Zadaniem wolontariuszy będzie asystowanie i udzielenie niezbędnego wsparcia zespołom kontrolerów medycznych.

Historie wolontariuszy

FAQ

A. Rekrutacja

Wolontariuszem na Mistrzostwach Świata FIFA U-20 Polska 2019 może zostać każda chętna osoba, która najpóźniej w dniu rozpoczęcia szkoleń, tj 1 marca, ukończyła 18. rok życia. Zapraszamy do współpracy każdego, kto dysponuje odpowiednią ilością wolnego czasu.
Oczywiście, że TAK! Jeśli chcesz nam pomóc i zaangażować się w projekt wolontariatu Mistrzostw Świata FIFA U-20 Polska 2019, zrobimy wszystko, by znaleźć dla Ciebie zadanie.
Przede wszystkim załóż konto w dedykowanym systemie wolontariatu, dostępnym pod adresem wolontariat.laczynaspilka.pl. Następnie przejdź do edycji profilu i uzupełnij wszystkie wymagane dane. Teraz możesz wybrać projekt wolontariatu Mistrzostw Świata FIFA U-20 Polska 2019, miasto oraz obszary, do których aplikujesz. Na koniec zostaje tylko wypełnienie dedykowanego formularza rekrutacyjnego i potwierdzenie swojej kandydatury.
Twoje zgłoszenie będzie widniało w systemie pod statusem: „Zgłoszony”. To oznacza, że koordynator wolontariatu dokonuje weryfikacji zgłoszenia oraz ocenia jego zawartość merytoryczną (m.in. doświadczenie wolontariackie, informacje o osobie). W przypadku wykrycia braków lub nieprawidłowości, możesz zostać wezwany do poprawy danych poprzez wiadomość mailową i sms. Po wstępnej selekcji, wybrane osoby zostaną zaproszone na rozmowę rekrutacyjną, która będzie kluczowa dla ostatecznych wyników rekrutacji. Osoby, które nie zostaną zakwalifikowane do etapu rozmów rekrutacyjnych, również otrzymają taką informację.
Nie, takiej możliwości nie ma. W każdym z Miast Gospodarzy, w tym samym czasie, przeprowadzone zostaną oddzielne rekrutacje. Jeśli zgłosiłeś chęć do pomocy w danym mieście, Twoja kandydatura będzie rozpatrywana tylko w nim.
Tak, osoby mieszkające poza granicami Polski mogą zostać wolontariuszami. W ich przypadku rozmowa rekrutacyjna zostanie przeprowadzona za pośrednictwem Skype’a. Zaznaczamy jednak, że zakwaterowanie w trakcie wykonywania zadań wolontariackich pozostaje po stronie wolontariusza. Jeśli zaś jesteś obywatelem innego kraju i nie posiadasz numeru PESEL, przez co nie możesz zarejestrować się w systemie, skontaktuj się z koordynatorem wolontariatu dostępnym pod adresem e-mail: wolontariat@pzpn.pl.
W wielu obszarach projektu liczba dostępnych miejsc jest ograniczona. I choć chcielibyśmy wszystkich chętnych zakwalifikować do tych zadań, które interesują ich najbardziej, nie zawsze jest to możliwe. Jeśli przydzielone przez koordynatora stanowisko nie spełnia Twoich oczekiwań, skontaktuj się z nim w tej sprawie.

B. Szkolenia

Wszyscy wolontariusze zakwalifikowani do programu wolontariatu Mistrzostw Świata FIFA U-20 Polska 2019 przejdą niezbędne szkolenia wprowadzające do zadań. Okno czasowe przeznaczone na szkolenia znajdziesz w harmonogramie projektu. O dokładnych terminach zostaniesz poinformowany w późniejszym czasie.
W większości przypadków szkolenia będą odbywać się na obiekcie, na którym realizowany jest dany projekt. Informację o dokładnej lokalizacji każdego szkolenia przekaże Ci Lokalny Koordynator Wolontariatu.

C. Gratyfikacja

Tak, każdy wolontariusz, który podpisze z nami porozumienie, zostanie objęty ubezpieczeniem od Następstw Nieszczęśliwych Wypadków. Jednocześnie podkreślamy, że każdy przypadek uszczerbku na zdrowiu w trakcie wykonywania zadań wolontariusza w ramach danego projektu powinien być niezwłocznie zgłoszony do Koordynatora Wolontariatu.
Tak, każdy wolontariusz po zakończeniu projektu otrzyma certyfikat poświadczający udział w wolontariacie. Certyfikat będzie dostępny do pobrania w wersji elektronicznej na Twoim koncie w systemie wolontariatu.
Zachęcamy, by dokładnie zapoznać się z treścią ogłoszenia rekrutacyjnego. W nim znajdziesz wszelkie informacje o tym, jakie wyposażenie przewidzieliśmy dla wolontariusza wykonującego zadania w danym obszarze.
W centrach wolontariatu oraz w pomieszczeniach socjalnych każdy wolontariusz ma nieograniczony dostęp do kawy, herbaty, wody oraz drobnych przekąsek. W zależności od długości czasu pracy, wolontariuszom może przysługiwać również ciepły posiłek.
W większości przypadków w trakcie trwania wydarzenia wolontariusze wypełniają swoje zadania, a to wyklucza oglądanie meczu. Niemniej jednak w miarę możliwości operacyjnych będziemy dążyć do tego, aby każdy wolontariusz mógł zobaczyć przynajmniej fragment danego wydarzenia.

D. Inne

Zakres zadań wolontariuszy w danym obszarze opisany jest w ogłoszeniu rekrutacyjnym. W przypadku wątpliwości co do swoich potencjalnych zadań, zawsze możesz zadać dodatkowe wysyłając e-mail na adres wolontariat@pzpn.pl lub pisząc wiadomość do koordynatora poprzez system wolontariatu.
Zachęcamy, by dokładnie zapoznać się z ogłoszeniem rekrutacyjnym zawierającym harmonogram wydarzenia oraz informację o wymaganej dyspozycyjności. Swoją dyspozycyjność będziesz mogła/mógł określić podczas rozmowy kwalifikacyjnej z Koordynatorem. Będziemy dążyć do tego, aby grafiki dyżurów były elastyczne i dopasowane do Twoich możliwości czasowych.