Zostań wolontariuszem podczas Finału Ligi Europy 2021

Dowiedz się więcej

O programie Wolontariat PZPN

Z radością obserwujemy, jak zjawisko wolontariatu z każdym rokiem zyskuje na popularności. Dlaczego spośród wielu atrakcyjnych ofert warto zaangażować się w projekty Polskiego Związku Piłki Nożnej? Program Wolontariat PZPN to przede wszystkim różnorodność wydarzeń sportowych. Począwszy od meczów reprezentacji Polski, po inicjatywy lokalne — każda z imprez niesie ze sobą zróżnicowane zadania, pozwalające na zdobycie umiejętności na wielu płaszczyznach. Razem z nami wolontariusze stają się częścią turniejów rangi Mistrzostw Świata, czy Europy. Wielu z nich, dzięki zdobytym doświadczeniom, dziś może pochwalić się pracą w sporcie, łącząc swoje codzienne obowiązki z pasją. Miarą sukcesu naszego programu jest także wysoki poziom satysfakcji wolontariuszy, który nieustannie badamy, by jak najlepiej dostosować ofertę do oczekiwań wspierających nas ochotników.

Od osób zaangażowanych w program Wolontariatu PZPN oczekujemy pozytywnej energii, sportowej pasji, czerpania radości z kontaktu z ludźmi, wysokiej kultury osobistej, zaangażowania oraz otwartości na nowe wyzwania. Jeśli szukamy właśnie Ciebie – już dziś dołącz do Drużyny Wolontariuszy PZPN!

Wolontariat PZPN w liczbach

7000+ osób zarejestrowanych w bazie wolontariuszy PZPN

7000+

osób zarejestrowanych w bazie wolontariuszy PZPN

45500+ logowań do Portalu Wolontariatu PZPN

45500+

logowań do Portalu Wolontariat PZPN

2500+ rozmów rekrutacyjnych przeprowadzonych z potencjalnymi wolontariuszami

2500+

rozmów rekrutacyjnych z potencjalnymi wolontariuszami

29 języków świata, którymi posługują się wolontariusze PZPN

29

języków świata, którymi posługują się wolontariusze PZPN

88% przebadanych wolontariuszy oceniło, że program wolontariatu PZPN spełnił wszystkie ich oczekiwania

88%

wolontariuszy oceniło, że Program Wolontariat PZPN spełnił ich oczekiwania

7 w tylu imprezach PZPN w 2018 roku uczestniczył wolontariusz-rekordzista

7

w tylu imprezach PZPN w 2018 roku uczestniczył wolontariusz-rekordzista

132 wolontariuszy wsparło co najmniej dwa wydarzenia PZPN w 2018 roku

132

wolontariuszy wsparło co najmniej dwa wydarzenia PZPN w 2018 roku

1300+ osób zapisanych do grupy Wolontariat PZPN na Facebooku

1300+

osób zapisanych do grupy Wolontariat PZPN na Facebooku

Etapy rekrutacji

Udział w każdym wydarzeniu poprzedza proces rekrutacyjny. Składa się on z sześciu etapów – począwszy od rejestracji w Portalu Wolontariat PZPN na ogłoszeniu wyników kończąc. W rekrutacji może wziąć udział każdy! Jako kryterium dołączenia do Drużyny Wolontariuszy PZPN brane są pod uwagę zarówno dotychczasowe doświadczenia wolontariackie, jak i sportowa pasja oraz po prostu… chęć pomocy.

Number 1

1

Rejestracja w Portalu Wolontariat PZPN

Number 2

2

Uzupełnienie kwestionariusza informacyjnego o m.in. doświadczenie wolontariackie, znajomość języków obcych, inne kompetencje

Number 3

3

Zaaplikowanie w procesie rekrutacyjnym na wybrane wydarzenie i stanowiska

Number 4

4

Ocena formularza rekrutacyjnego przez Koordynatora Wolontariatu

Number 5

5

Decyzja o przyjęciu na wolontariat

Number 6

6

Ogłoszenie wyników w Portalu Wolontariat PZPN (zmiana statusu wolontariusza wraz z informacją email o statusie rekrutacji)

Projekty w programie Wolontariatu PZPN

Mecze
reprezentacji
Polski

Number 1

Z Podwórka
na Stadion
o Puchar
Tymbarku

Number 1

Akademia
Młodych
Orłów

Number 1

Wolontariat
regionalny

Number 1

Number 1

Mecze reprezentacji Polski

Mecze reprezentacji cieszą się ogromną popularnością wśród kibiców, którzy niemal za każdym razem wypełniają stadion do ostatniego miejsca. Takie wydarzenie to również olbrzymie wyzwanie organizacyjne, wymagające wsparcia wolontariuszy w wielu obszarach.

Number 1

Obsługa kibiców

Wejście na stadion przez kołowroty, znalezienie swojego miejsca na trybunie albo właściwego przystanku komunikacji miejskiej w drodze do domu – to wszystko może być kłopotliwe. Właśnie wtedy pomocny wolontariusz jest na wagę złota.

Number 1

Wsparcie osób z niepełnosprawnościami

Obiekty, na których rozgrywane są nasze wydarzenia, są zazwyczaj przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Zadaniem wolontariusza jest pomoc w poruszaniu się po obiekcie i odnajdywaniu miejsc o ułatwionym dostępie.

Number 1

Biuro prasowe PZPN

Informacyjne serce, którego sprawna praca jest niezbędna do właściwej obsługi medialnej zawodów. Wolontariusze pomagają m.in. w przygotowywaniu konferencji prasowych, wydawaniu kamizelek i akredytacji oraz dostarczaniu dziennikarzom oficjalnych składów oraz statystyk.

Number 1

Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku

To największy turniej piłkarski dzieci w całej Europie. Do tej pory do udziału w nim zgłosiły się niemal 2 miliony dziewcząt i chłopców w kategorii wiekowej U-8, U-10 oraz U-12 z całej Polski. Imprezę dzielimy na kilka etapów, w tym wojewódzki i ogólnopolski. Ten drugi, decydujący, rozgrywany jest na stadionie PGE Narodowy w Warszawie. Zwycięzcy każdej edycji w nagrodę uczestniczą w spotkaniu z piłkarzami pierwszej reprezentacji Polski i z najbliższej odległości oglądają mecz „biało-czerwonych”.

Number 1

Wszechogarniacz

Wolontariusze współpracują z organizatorem, wspierają biuro zawodów i czuwają nad sprawnym przebiegiem turnieju. Niewykluczone, że ta forma wolontariatu będzie się wiązać z wyjazdem na trasę zawodów i zaangażowaniem trwającym nawet miesiąc.

Number 1

Opiekun Drużyny

Wolontariusze - opiekunowie drużyn towarzyszą trenerom oraz dzieciom w drodze po zwycięstwo, pomagając im w sprawach organizacyjnych i logistycznych. Pełnią funkcję Oficera Łącznikowego, pomiędzy organizatorem a drużyną.

Number 1

Biuro zawodów

Wolontariusze wspierają biuro zawodów, współpracują z organizatorem i czuwają nad sprawnym przebiegiem meczów. Prowadzą tabelę wyników dla poszczególnych grup, listę najlepszych strzelców i zawodników z zielonymi kartkami oraz współpracują z sędziami w zakresie prowadzenia protokołów meczowych.

Number 1

Akademia Młodych Orłów

To inicjatywa oferująca bezpłatne treningi piłkarskie dla chłopców i dziewczynek, współtworzona z Wojewódzkimi Związkami Piłki Nożnej, miastami oraz Biedronką - sponsorem głównym projektu – w każdym regionie naszego kraju. Jej celem jest popularyzacja futbolu wśród dzieci i młodzieży. Liczba uczestników AMO stale rośnie. Głęboko wierzymy, że w ich gronie znajdują się przyszli piłkarze klubowi i reprezentacyjni.

Number 1

Pomocnik Trenera AMO

Wielu fanów piłki nożnej nie raz marzyło o tym, by poprowadzić swój ulubiony klub do sukcesów. Najlepszych piłkarzy wychowują najlepsi trenerzy, a najlepsi trenerzy to ci, którzy wciąż uczą się, zdobywają nową wiedzę, śledząc trendy obowiązujące na całym świecie. Praca trenera nie należy do najłatwiejszych, a na ich barkach spoczywa ogromna odpowiedzialność. Pomocnik Trenera AMO to propozycja dla wolontariuszy myślących o karierze trenerskiej lub chcących poszerzyć swoją wiedzę o futbolu od strony taktyczno-szkoleniowej.

Number 1

Wolontariat regionalny

Naszym głównym celem na najbliższe lata jest zachęcenie Polaków do aktywnego zaangażowania w piłkę nożną, przede wszystkim poprzez rekreacyjną grę dla przyjemności, po godzinach, oraz na poziomie półprofesjonalnym. Realizacją tego zadania zajmować się będą przedstawiciele PZPN w poszczególnych regionach – m.in. Regionalni Specjaliści ds. Rozwoju Piłki Amatorskiej.

Number 1

Wsparcie Regionalnego Specjalisty ds. Rozwoju Piłki Amatorskiej

Pomoc w procesie rejestracji piłkarzy-amatorów, wsparcie organizatorów lokalnych imprez i zawodów piłkarskich, a także organizacja własnych projektów – to tylko niektóre z inicjatyw dedykowanych wolontariuszom.

Number 1

Korespondent „Piłka dla wszystkich”

Piłka amatorska to również mini zawody, ligi amatorskie, dni talentu i wiele innych wydarzeń, o których piłkarski świat powinien wiedzieć. Korespondent to stanowisko dla wolontariuszy marzących o pracy dziennikarza sportowego, chcących tworzyć razem z nami portal „LaczyNasPilka.pl”, zdobywać cenne doświadczenie i budować swoją markę w świecie mediów.

Historie wolontariuszy

FAQ

A. Rekrutacja

Wolontariuszem Programu Wolontariat PZPN może zostać każda chętna osoba, która ukończyła 18. rok życia. Niektóre z projektów dedykowane są również osobom powyżej 16. roku życia. Wówczas od osób niepełnoletnich wymagana jest zgoda rodzica na podjęcie współpracy z Polskim Związkiem Piłki Nożnej.
Oczywiście, że TAK! Jeśli chcesz nam pomóc i zaangażować się w Program Wolontariat PZPN zrobimy wszystko, by znaleźć zadanie dla Ciebie.
Przede wszystkim załóż konto w dedykowanym systemie wolontariatu, dostępnym pod adresem wolontariat.laczynaspilka.pl. Następnie przejdź do edycji profilu i uzupełnij wszystkie wymagane dane. Następnie wybierz dostępny projekt wolontariatu, na który aplikujesz. Na koniec zostaje tylko wypełnienie dedykowanego formularza rekrutacyjnego i potwierdzenie swojej kandydatury.
Twoje zgłoszenie będzie widniało w systemie pod statusem: „Zgłoszony”. To oznacza, że Koordynator Wolontariatu dokonuje weryfikacji zgłoszenia oraz ocenia jego zawartość merytoryczną (m.in. doświadczenie wolontariackie, informacje o osobie). W przypadku wykrycia braków lub nieprawidłowości, możesz zostać poproszony o poprawę danych poprzez wiadomość mailową i sms. Proces rekrutacyjny kończy się ogłoszeniem wyników w Portalu Wolontariat PZPN (zmiana statusu wolontariusza wraz z informacją email o statusie rekrutacji).
Tak, osoby mieszkające poza granicami Polski mogą zostać wolontariuszami. Zaznaczamy jednak, że zakwaterowanie w trakcie wykonywania zadań wolontariackich pozostaje po stronie wolontariusza. Jeśli jesteś obywatelem innego kraju i nie posiadasz numeru PESEL, wybierz kraj z którego pochodzisz. To umożliwi Ci wpisanie swojego numeru paszportu.
W wielu obszarach projektu liczba dostępnych miejsc jest ograniczona. I choć chcielibyśmy wszystkich chętnych zakwalifikować do tych zadań, które interesują ich najbardziej, nie zawsze jest to możliwe. Jeśli przydzielone przez koordynatora stanowisko nie spełnia Twoich oczekiwań, skontaktuj się z nim w tej sprawie.

B. Szkolenia

Wszyscy wolontariusze zakwalifikowani do Programu Wolontariat PZPN przed rozpoczęciem swoich zadań odbywają szkolenie przygotowujące ich do objęcia swoich obowiązków.
W większości przypadków szkolenia odbywają się na obiekcie, na którym realizowany jest dany projekt. Informację o dokładnej lokalizacji każdego szkolenia przekaże Ci Koordynator Wolontariatu.

C. Gratyfikacja

Tak, każdy wolontariusz, który podpisze z nami porozumienie, zostanie objęty ubezpieczeniem od Następstw Nieszczęśliwych Wypadków. Jednocześnie podkreślamy, że każdy przypadek uszczerbku na zdrowiu w trakcie wykonywania zadań wolontariusza w ramach danego projektu powinien być niezwłocznie zgłoszony do Koordynatora Wolontariatu.
Tak, każdy wolontariusz po zakończeniu projektu otrzyma certyfikat poświadczający udział w wolontariacie. Certyfikat będzie dostępny do pobrania w wersji elektronicznej na Twoim koncie w systemie wolontariatu.
Zachęcamy, by dokładnie zapoznać się z treścią ogłoszenia rekrutacyjnego. W nim znajdziesz wszelkie informacje o tym, jakie wyposażenie przewidzieliśmy dla wolontariusza wykonującego zadania w danym obszarze.
W centrach wolontariatu oraz w pomieszczeniach socjalnych każdy wolontariusz ma nieograniczony dostęp do kawy, herbaty, wody oraz drobnych przekąsek. W zależności od długości czasu pracy, wolontariuszom może przysługiwać również ciepły posiłek.
W większości przypadków w trakcie trwania wydarzenia wolontariusze wypełniają swoje zadania, a to wyklucza oglądanie meczu. Niemniej jednak w miarę możliwości operacyjnych będziemy dążyć do tego, aby każdy wolontariusz mógł zobaczyć przynajmniej fragment danego wydarzenia.

D. Inne

Zakres zadań wolontariuszy w danym obszarze opisany jest w ogłoszeniu rekrutacyjnym. W przypadku wątpliwości co do swoich potencjalnych zadań, zawsze możesz zadać dodatkowe wysyłając e-mail na adres wolontariat@pzpn.pl lub pisząc wiadomość do koordynatora poprzez system wolontariatu.
Zachęcamy, aby zawsze dokładnie zapoznawać się z ogłoszeniem rekrutacyjnym zawierającym harmonogram wydarzenia oraz informację o wymaganej dyspozycyjności. Swoją dyspozycyjność będziesz mogła/mógł określić również podczas rozmowy z Koordynatorem po zakończonym procesie rekrutacyjnym. Będziemy dążyć do tego, aby grafiki dyżurów były elastyczne i dopasowane do Twoich możliwości czasowych.